Články » Klíště - babezióza

Příspěvek byl zveřejněn dne 24.3.2014.

Klíště může ohrozit vašeho psa i babeziózou!

Babezióza je poměrně závažné onemocnění savců (psů, koček, výjimečně i člověka), které způsobuje prvok z rodu Babezia (u psů Babezia canis nebo B. gibsoni, u koček B. felis či B. cati). Tento parazit se do těla hostitele dostane společně se slinami vektora (přenašeče), tím jsou klíšťata rodu Rhipicephalus, Dermacentor a někdy i z rodu Ixodes a další. Tento prvok napadá červené krvinky, v nichž se množí a způsobuje další obtíže. V Evropě se vyskytuje převážně ve Středomoří.

Výskyt babeziózy

Původně se babezióza vyskytovala pouze v Americe. Do ostatních zemí jako je Asie, Afrika a jižní Evropa byla postupem času zavlečena. Jedná se o druh spíše teplomilný, proto zatím u nás není nijak rozšířen. I když jeho vektor piják lužní (Dermacentor reticulatus) žije na jižní Moravě. Na Slovensku se toto onemocnění v posledních letech rozšířilo a tak není vyloučeno, že se dostane i k nám. Jeho přenašečem by se mohlo stát i naše velmi běžné klíště obecné. Zatím však není nutné se tohoto onemocnění u nás příliš obávat.

 

Pokud se ovšem se svým psem chystáte do zahraničí a to především do teplejších končin (Středomoří), měli byste dbát především na prevenci vůči klíšťatům a zakoupit opravdu kvalitní repelent.

 

Příznaky

  • horečka
  • apatie
  • nechutenství
  • žloutenka
  • krev vmoči
  • anémie
  • pokles krevního tlaku

 

Onemocnění se projevuje po poměrně dlouhé inkubační době, a to po 1 - 3  týdnech od přisátí klíštěte. Z počátku jsou psi velmi apatičtí, nepřijímají potravu a mají vysoké horečky (okolo 41°C), což je způsobeno úbytkem červených krvinek. Postupně se objevuje žloutenka, její příčinou je zvýšený obsah krevního barviva mimo červené krvinky. Následuje krev v moči. Akutní případy mohou končit smrtí.

 

Léčba a prevence

Onemocnění je při včasné diagnóze velmi dobře léčitelné. Existuje několik druhů léčiv, z nichž některá jsou bohužel špatně snášena a tak musí být zvíře pod stálým dohledem. I po úspěšném léčení není zajištěno, že byli vyhubeni všichni parazité. Ti však většinou sami po roce zemřou. Bohužel to, že bylo zvíře nakaženo jedním druhem babézie, jej nechrání před jinými. Může však vzniknout tzv. nesterilní imunita, která spočívá v tom, že se v těle stále ještě vyskytují někteří oslabení jedinci, díky nimž není zvíře napadeno jiným druhem. Proto je třeba stále dbát na prevenci. V zemích, kde se Babezie běžně vyskytuje, se provádí očkování.

 


MSBMK - facebook skupina
Moravskoslezský
bulldog-mops klub
2012 - 2022 © MSBMK
Powered by Tvorba webových stránek Carex