Články » Herpes virus

Příspěvek byl zveřejněn dne 6.4.2012.

Známý neznámý herpes

     Opar zná asi každý z nás. Představuje shluky malých puchýřků nejčastěji v okolí úst, které trochu bolí a pálí a po krátké době zmizí. Toto onemocnění způsobuje virus, který se šíří velmi snadno. Je znám přenos kapénkovou infekcí (tak je tomu např. u chřipky), dotykem, tělesnými tekutinami, přes placentu a mateřským mlékem. Jakmile se tímto virem jednou nakazíme, už se ho nikdy nezbavíme a tak se nechtěně, možná i nevědomky stáváme jeho přenašeči. Virus přežívá skrytě v našem těle bez jakýchkoliv příznaků. Stačí malá „chybka“ v naší imunitě způsobená třeba nachlazením, stresem či nadměrnou fyzickou námahou a znovu se objevuje opar.

     S herpesviry  se setkáváme i u psů, nejčastěji při poruchách reprodukce. Poprvé byl herpes prokázán v roce 1965 americkým týmem doktora Carmichaela právě při úmrtí novorozených štěňat. Od té doby se herpesu v chovu psů věnuje značná pozornost. Je na místě – promoření psí populace tímto virem se v současné době pohybuje od 20 do 80 %. Ve studii doktora Buonavoglii z roku 2006 se uvádí, že v Anglii je to 88%, v Belgii 45% a v Nizozemí 39,3%. Dalo by se to tedy nazvat epidemií. Herpesvirová infekce u psů má celou řadu projevů. U dospělých jedinců může vyvolávat různá onemocnění dýchacích cest, projevující se rýmou a kašlem. Dalším projevem může být i výtok z očí. Po krátké době však nemoc bez následků odezní.

     Horší je ale situace u chovných fen. Podle doktora Ronsee je herpes nejčastější příčinou reprodukčních problémů v chovu psů. Pokud propukne nákaza na začátku březosti, většinou zárodky vstřebá, a tak to vypadá, jako by vůbec nezabřezla. Jestli se virus projeví později, mohou nastat velké komplikace. Plody jsou díky působení viru mumifikovány nebo rozloženy. To vede k předčasnému nebo i k pozdnímu porodu. Někdy k porodu ani nedojde, fena se tváří, jako by březost bez příznaků porodem  skončila. Pak je třeba vyhledat veterinární pracoviště a udělat císařský řez. Virem ale mohou onemocnět i štěňata po porodu. Vše probíhá „podle učebnice“, vlastní porod i péče feny o štěňata. Ta z ničeho nic začnou naříkat, přestávají sát a během 24 – 48 hodin hynou. U starších štěňat je vyšší pravděpodobnost přežití, ale má svoje následky, a to v podobě neurologických poruch. Pomoc bohužel zatím neexistuje. Onemocnění je virové a nereaguje tedy na léčbu antibiotiky.

     Pokud se u chovných fen objeví patologický porod, štěňata jsou mrtvá či uhynou během počátku života, lze doporučit pitvu a rozbor štěňat s podezřením na herpes. Pitvu by měl provést nejbližší Státní veterinární ústav či jiné odborné pracoviště s patřičně vybavenou laboratoří. I když to vyžaduje určitý finanční výdaj, je to dobré pro budoucnost chovu. Od roku 2003 je totiž na evropském trhu vakcína určená pro chovné feny. Otázkou zůstává, zda ji použít i preventivně, nebo pouze u fen s již prokázaným herpesem. Je totiž potřeba 2 vakcín při každém plánovaném vrhu: před nakrytím a na začátku březosti. Jedna vakcína stojí i s aplikací kolem 800 Kč.

/Převzato ze Zpravodaje málopočetných plemen/


MSBMK - facebook skupina
Moravskoslezský
bulldog-mops klub
2012 - 2018 © MSBMK
Powered by Tvorba webových stránek Carex